KAMERY WATEC DO OBSERWACJI ZAKRYCIOWYCH

Polski przedstawiciel VCS Polska 60-115 Poznań ul. Czechosłowacka 177B tel.061 839 19 00

(16kB)


Od pewnego czasu używane są na obszarze SOPiZ japońskie kamery CCD firmy WATEC.
Najczulsza jak do tej pory była kamera WAT 902 H.
Sprawdziła się ona w obserwacjach zjawisk zakryciowych nawet przy dużych fazach Księżyca i zakryciach brzegowych.
Również kamera ta nadaje się do obserwacji zakryć planetoidalnych chociaż obraz w tym wypadku jest dośc mocno zaśnieżony.
Dzieje się tak bowiem pojedyncza gwiazda zajmuje zbyt małą powierzchnię światłoczułej płytki kamery i dla dla niej jest po prostu wtedy zbyt ciemno.
Wzmacniacze obrazu pracują wtedy na maksimum dając szum co widoczne jest w postaci śniegu. Przypominam, że WAT902H nie ma sterowania ręcznego. Jej czułość jest regulowana automatycznie. Można jedynie wyłączyć automatyczną migawkę i wtedy jej czas ekspozycji wynosi 1/50sek.
(14kB)

Ostatnio PTMA zakupiło kamerę WAT 100 N. Jest to kamera opracowana specjalnie dla obserwacji astronomicznych. Posiada ona przewodowego pilota, którym można regulować czułość, migawkę oraz kontrast barwowy. Ma oczywiście możliwość pracy automatycznej.
Jej czułość max. o 0,001 luxa F1.4 . Kamera przeszła dopiero jedną ogólną próbę. Wiadomo już iż nie ma ona tej maksymalnej czułości co 902H, ale można się też zastanawiać nad tym czy czulszy, ale zaśnieżony obraz z 902H nadaje się do jakieś obróbki np. czasowej metodą stopklatki.
Na pewno metoda stopklatki wymaga rejestrowania gwiazdy jaśniejszej nie na granicy czułości gdyż w śniegu stopklatki nie zobaczymy gwiazdy.
Maksymalna więc czułość 902H nadaje się jedynie do obserwacji wizualnych na monitorze co nieraz jest przydatne np. zimą kiedy oko łzawi przy okularze, a i dwojgiem oczu lepiej się obserwuje na monitorze.
Tak więc przy obserwacjach planetoidalnych WAT100N nie sięgnie tam gdzie 902H, ale obraz gwiazdy którą będziemy obserwować nie będzie tak zaśnieżony, zależeć będzie już od naszych regulacji na pilocie.
WAT100N jeszcze nie był użyty do zakryć Księżycowych, ale wydaje się być idealnym do tego narzędziem.
WAT100N jest 80% drozsza od 902H.
(12kB)

Jest też nowsza nowość: WAT 120 N , która jest rozwojową wersją 100N. Ma czułość 0,00002 luxa F1.4 a jej najdłuższa ekspozycja ma wynosić 10.25 sek. Czy owa czułość jest dla tej ekspozycji? Tego nie ma gdzie wyczytać.
Jednak ta kamera wydaje się być połączeniem WAT902H z WAT100N.






(9kB) Wreszcie można kupić 4 odmiany cyfrowej wersji WAT902H, które mają symbol WAT 902 DM.
Jest to "zabawka" którą na prawdę by warto przetestować.